Tlačová správa zo sezóny 2023/24

Víťazný tím FIRST LEGO League 2023/24 získal 1. miesto na európskom šampionáte v kategórii Robot Game

 Vzdelávací program a globálna súťaž FIRST LEGO League, ktorá približuje vedu, technológie, inžinierstvo a matematiku (STEM) mládeži do veku 16 rokov, má za sebou ďalší skvelý ročník. Súťažiaci si zmerali sily na 7 regionálnych turnajoch a jednom Národnom finále v marci tohto roku. Víťazný tím Hexadron úspešne reprezentoval Slovensko na Open European Championship v nórskom Bodø a obsadil skvelé 1. miesto v kategórii Robot Game.

,,Ide o najväčší globálny, na robotiku orientovaný, vzdelávací program. Vo viac ako 100 krajinách sveta inšpiruje každoročne vyše 600 000 študentov experimentovať a rozvíjať svoje kritické myslenie, programátorské a konštruktérske zručnosti. Našou víziou je, aby sa tohto programu, postavenom na priateľskej súťaživosti a rešpektovaní základných hodnôt, zahŕňajúcich tímovú prácu, objavovanie, inklúziu, ale aj zábavu, zúčastnilo na Slovensku čo najviac  mladých ľudí.“ hovorí Ondrej Macko, predseda občianskeho združenia FLL Slovensko.

Tohtoročné najlepšie národné tímy získali aj ďalšie mimoriadne úspechy v zahraničí. Mimo skvelého úspechu tímu Hexadron v Nórsku, sa tím GŠM 5a5 z Moldavy nad Bodvou zúčastnil podujatia Western Edge FIRST LEGO League Open v Kalifornii (USA), na ktorom získal 1. miesto v špeciálnej aliančnej disciplíne On the spot, v rámci ktorej mali tímy na plnenie úplne nových misií robotmi iba niekoľko hodín. Tím Legoborci z Oravy získal na turnaji FLL Florida Sunshine Invitational (USA) 3. miesto v kategórii Engineering Excellence oceňujúcej vynikajúce technické riešenie robota. Na svetovom finále FIRST Championship v americkom Houstone obsadil Kockovňa Team v konkurencii viac ako 100 tímov veľmi pekné 20. miesto v Robot Game.

Program každoročne ponúka novú výzvu zameranú na spoločensky dôležitú tému. Minulé sezóny boli venované seniorom, doprave, efektívnemu učeniu sa, urbanizmu, hospodáreniu s vodou, výskumu vesmíru, či budúcnosti udržateľnej energie. V tomto ročníku s názvom MASTERPIECESM – "STEM v umení" sa tímy zamerali na to, ako technika a technológie podporujú rôzne aspekty umenia.

V aktuálnej sezóne sa programu zúčastnilo viac ako 180 tímov  približne 1000 detí a mladých ľudí z celého Slovenska. Tento rekordný záujem o robotiku dáva Slovensku nádej byť v budúcnosti modernou spoločnosťou založenou na inováciách. Prispieva k tomu aj angažovanie mnohých bývalých účastníkov, ktorí sú dnes trénermi nových tímov, rozhodcovia alebo regionálni partneri.


FIRST LEGO League na Slovensku zastrešuje občianske združenie FLL Slovensko (www.fll.sk). Realizácia aktivít je možná aj vďaka hlavným partnerom Anasoft, Nadácia ESET a Slovak Parcel Service, partnerom Národného finále je Slovenská sporiteľňa.  

Výber fotografií z FIRST LEGO League sezóny 2023/24

Hlavní partneri programu v Slovenskej republike

Partner Národného finále a festivalu

Partneri - distribútori LEGO Education

Ďalší partneri programu v Slovenskej republike