Tlačová správa z Národného finále FIRST LEGO League 2023/24

 

Národné finále a festival FIRST LEGO League v sezóne 2023/24.

 

Národné finále a festival FIRSTLEGO League tento rok opäť vo svojich priestoroch v Bratislave privítala Slovenská sporiteľňa. V sobotu 9.3.2024 sa na podujatí zúčastnilo 6 pozvaných tímov v kategórii Explore a 14 tímov v kategórii Challenge, ktoré sa na finále kvalifikovali zo siedmich regionálnych turnajov organizovaných v Bratislave, Trnave, Žiline, Žiari nad Hronom, Poprade, Prešove a Košiciach. Najlepšie tímy z národného finále sú ako reprezentanti Slovenskej republiky nominované na medzinárodné podujatia v Spojených štátoch amerických a Nórsku – FIRST Championship v Houstone, Open European Championship v Bodø, Western Edge Open v Long Beach, Florida Sunshine Invitational v Daytona Beach.. 

FIRST LEGO League približuje vedu, technológie, inžinierstvo a matematiku (STEM) deťom a mládeži vo veku 4 – 16 rokov prostredníctvom zábavného a vzrušujúceho praktického vzdelávania. Účastníci tohto globálneho na robotiku orientovaného programu, ktorý pomáha dnešným študentom a učiteľom vybudovať si lepšiu budúcnosť, získajú skúsenosti s riešením reálnych problémov. Tri rôzne vekové kategórie FIRST LEGO League, prostredníctvom praktického vzdelávania v oblastiach STEM a robotiky, inšpirujú mládež, aby experimentovala a rozvíjala svoje kritické myslenie, programátorské a konštruktérske zručnosti.

  

Celkovým víťazom Národného finále FIRST LEGO League v sezóne 2023/24 sa stal bratislavský tím Hexadron, druhé miesto v celkovom hodnotení patrí tímu Kockovňa tím z Martina, tretiu priečku obsadil TOMATO Team z Bratislavy. Všetky ocenené tímy predviedli výborné a vyrovnané výkony vo všetkých hodnotených kategóriách – Robot Game (tímom skonštruovaný robot autonómne plní určené misie), Inovačný projekt, Návrh robota i Základné hodnoty. Téma tohto ročníka pod názvom MASTERPIECESM – "STEM v umení" predurčila aj zameranie výskumných projektov zúčastnených tímov, ktoré boli tento rok výnimočne kreatívne.

 

 

Súčasťou národného finále bol aj festival FIRST LEGO League kategórie Explore, určenej pre deti vo veku od 6 do 10 rokov, na ktorom tímy v nesúťažnej atmosfére prezentovali svoje z Lega vybudované projekty viažuce sa k využitiu vedy, techniky a technológií v umení.

Program FIRST LEGO League na Slovensku zastrešuje neziskové občianske združenie FLL Slovensko o.z. Realizácia aktivít programu je možná aj vďaka spolupráci s hlavnými partnermi Anasoft, Nadácia ESET, Slovak Parcel Service, hlavným partnerom Národného finále a festivalu je Slovenská sporiteľňa, program bol podporený aj Nadáciou Slovenskej sporiteľne. Viac informácii je možné nájsť na stránkach www.fll.sk (informácie o výsledkoch, videozáznam a fotografie sú zverejnené na stránke podujatia) .

Hlavní partneri programu v Slovenskej republike

Partner Národného finále a festivalu

Partneri - distribútori LEGO Education

Ďalší partneri programu v Slovenskej republike