Tím trnavských žiakov si v Amerike upevnil pozíciu svetovej robotickej špičky

03.05.2018

Cez Bratislavu, poľský Łódź, nemecký Aachen až do amerického Detroitu na šampionát - taká bola cesta tímu žiakov z Trnavy s názvom IT-PRO-BESST vďaka svojej záľube v stavaní robotov z populárnej stavebnie LEGO Mindstorms.
Spoza oceánu si žiaci Anglicko-slovenskej bilingválnej školy BESST priniesli fantastické 3. miesto na svete spomedzi 104 zúčastnených tímov. 

Tím pred slovenským reprezentačným stánkomV dňoch 25. − 28. 4. 2018 excelovali žiaci Súkromnej základnej školy BESST a študenti Súkromného bilingválneho gymnázia BESST na celosvetovom šampionáte FIRST LEGO League v Detroite. Deväťčlenný tím reprezentoval Slovensko v zložení Júlia Hypká, Natália Horváthová, Rebeka Hirnerová, Paulína Hlavnová, Emma Válkyová, Ondrej Karlubík, Adam Martiš, Marek Šugár, Paul Tobias Karsch aj tréneri Jakub Hirner a Rastislav Rehák. Na šampionát sa kvalifikoval postupne cez regionálne kolo v Bratislave, semifinále v poľskom meste Lodž a stredoeurópske finále v nemeckom Aachene. Náročná príprava na súťaž trvala viac ako pol roka. Množstvo dlhých večerov, víkendov i prázdnin prežil tím v škole.

Počas americkej súťaže sa mladí Trnavčania prebojovali do finále − prestížneho exhibičného robotického turnaja TOP 8 tímov. Tu  IT-PRO-BESST zažiaril a v novom slovenskom rekorde skončil na treťom mieste na svete s počtom bodov 530 (absolútne maximum je 535 bodov). „Nášmu robotovi sa v Amerike mimoriadne darilo. Napriek veľmi náročnému prevozu a inštalácii sa ukázala jeho vysoká kvalita a spoľahlivosť. Na šampionáte sme dosiahli druhý najlepší výsledok spomedzi všetkých tímov a po vyraďovacom semifinálovom kole s neskorším víťazom sme sa nakoniec umiestnili na vynikajúcom treťom mieste,“povedal jeden z hlavných strojcov tohto úspechu, bývalý člen a aktuálny „kouč“, gymnazista Jakub Hirner. Najstresujúcejšia časť súťaže bola na pleciach Júlie a Paula, ktorí výborne zvládli jazdy robota za súťažnými stolmi, a tak úspešne korunovali úsilie celého tímu. „Kategória Robot Game bola asi najnáročnejšia časť celého turnaja, a keďže sa nám pri transporte pokazili nadstavce, bola aj o to stresujúcejšia,“ vyjadrila sa Júlia.

FIRST LEGO League (FLL) je najväčšia robotická súťaž s cieľom nadchnúť deti a mládež vo veku od 9 − 16 rokov pre vedu a technológie. Aktuálne združuje viac ako 30 000 tímov, ktoré prezentujú svoj vedecko-technický talent, cit pre tímovú spoluprácu a kreativitu pri riešení komplexných úloh na turnajoch po celom svete. Časť 9-člennej skupiny mladých inovátorov zo Slovenska sa vďaka tomuto programu zúčastnila minulý rok exhibície najlepších tímov Asia Pacific Invitational v austrálskom Sydney, kde, rovnako ako tentoraz, potvrdila svoju pozíciu medzi svetovou špičkou.
A ako povedala Pavlína: „Keď porovnám turnaj v Detroite s minuloročným, ktorý sa konal Sydney, Detroit sa mi páčil viac. Celý turnaj bol lepšie zorganizovaný, všetci sme vedeli kam presne máme ísť a možno aj vďaka tomu sme sa tam cítili veľmi pohodlne.“ 

Deti stihli navštíviť viacero zaujímavých miest, okrem Detroitu aj Chicago, Niagarské vodopády a Toronto. „Mne osobne sa najviac páčilo Toronto," povedal Jakub a dodal: „To, že sme v robotike boli veľmi blízko od víťazstva, nás neodradilo, práve naopak. Sme presvedčení, že naše limity vieme posúvať stále ďalej.” 

 

Späť na novinky