Ani viac ako týždeň po návrate zo svetového finále, neskrývajú študenti košického tímu TalentumSAP svoje nadšenie. Do celosvetového finále súťaže FIRST LEGO League sa prepracovali po štvrtýkrát, napokon získali aj titul absolútneho šampióna. Uspeli tak medzi celkovo viac ako 280.000 účastníkmi a 35.000 tímami z celého sveta.
Svetové finále (FLL Estonian Open International) sa konalo 6.-8. júna v estónskom Talline za účasti 98 tímov. Košický TalentumSAP ich všetky prevýšil hlavne svojím výskumným projektom SafeFlow na detekciu prasklín v plastových rúrach. Skladá sa z meracieho prístroja a plastovej rúry vybavenej odporovými vláknami. V prípade že rúra praskne, nastane zmena odporu vo vláknach a zistí chybu, odošle program SMS správu na dispečing pomocou GSM modulu. Každá vodovodná rúra má svoje jedinečné ID číslo, pomocou ktorého vie dispečer presne lokalizovať poruchu.
„Bolo pre mňa vzrušujúce vidieť, ako sa môj nápad výskumného projektu SafeFlow dostáva zo štádia študentskej práce postupne až do štádia tvorby priemyselného vzoru. Pričom ohodnotenie v rôznych kolách FLL prinášalo stále nové a nové inšpiratívne nápady,“ uviedol Oliver Davitko, člen tímu.
"SafeFlow bol vyzdvihnutý ako skutočne výnimočný. Vynikajúco nám vyšli i aktivity v kategórii Design a Teamwork. Pri našom stánku sa vystriedal aj celý rad porotcov, ktorí chceli zblízka vidieť konštrukciu nášho robota. Nie je to prvýkrát, že konštrukčné riešenie a programové ovládanie odborníci hodnotili veľmi vysoko, ale aj tentokrát sme upútali pozornosť jedinečnými riešeniami a originálnym myslením.
Tušili sme, že by sme nejakú cenu mali vyhrať, bolo to však neuveriteľné, že sme sa stali celkovými víťazmi. Splnil sa náš tajný sen," uviedla trénerka a mentorka tímu, Angelika Haneszová.
„Určite by to nebolo možné bez nášho tímového duchu, počas náročných príprav sme mali možnosť spoznať sa navzájom a aj sami seba. Aj keď cesta do Tallinnu bola náročná, myslím na tvrdé kvalifikačné kolá, v ktorých sme okrem odborných skúseností získali aj množstvo nových priateľov z rôznych krajov sveta. S nemeckým tímom bricksapplied sme už aj cestu do Tallinnu plánovali spoločne, bývali sme v jednom hoteli, spolu sme spoznávali mesto a po súťaži sme stihli zahrať si aj futbal. Je to neuveriteľná príležitosť pre nás všetkých a posúva nás ďalej v FLL, ale aj v našich osobných cieľoch, “ dodal ďalší člen tímu, Ján Pavol Luby.
„Porota FLL pozostávala z bývalých súťažiacich, preto bolo to pre mňa veľmi motivujúce keď sa ma pýtali na jedinečnosť našich riešení v Robot Designe“ poznamenal Oszkár Urbán, tajný koordinátor tímu.
„Som veľmi rada, že nám ostal krátky čas aj na prehliadku krásneho mesta Tallinn, a keďže sme si dali sľub, že ak vyhráme, okúpeme sa v Baltickom mori, po vyhlásení výsledkov sme s veľkou odvahou a nadšením spoločne vošli do 9 stupňovej slanej vody,“ dodala Mária Kuczik.
Okrem výskumného projektu a tímovej spolupráce musia účastníci zvládnuť aj zápolenie v dvoch ďalších kategóriách - Robot Game a Robot Design. "Táto neuveriteľná všestrannosť je dôkazom veľmi profesionálnej prípravy. Naši mladí kolegovia sú skutočnou inšpiráciou i pre nás, ktorým sa IT stali celoživotným koníčkom aj povolaním," povedal generálny riaditeľ SAP Labs Slovakia, Ján Ružarovský.
FIRST LEGO League je medzinárodná súťaž pre študentov základných a stredných škôl. Prihlásiť sa môžu tímy detí vo veku 9 až 16 rokov.
Družstvo TalentumSAP v tomto roku vytvorili: Mária Kuczik, Oszkár Urbán, Maximilián Pándy, Oliver Dávitko, Ján Pavol Luby, Norman Kovács a Matúš Pačuta.
Zanedlho sa začnú pripravovať na ďalší ročník súťaže, ktorého hlavnou témou je INTO ORBITSM - Život a cestovanie vo vesmíre. Misie budú predstavené 1. augusta 2018.
Súťaž založil pred 20 rokmi americký inžinier a podnikateľ Dean Kamen, vynálezca vozíka Segway. Cieľom je podporiť vzdelávanie detí hravou formou v oblasti prírodných a technických vied (STEM).