Slovenskí žiaci opäť vo svetovom finále robotickej súťaže

26.03.2018

V nemeckom Aachene uspeli v konkurencii 26 tímov zo siedmich krajín a postúpili ďalej.

Mladí nadšenci robotiky zo Slovenska sa nestratili ani na stredoeurópskom finále súťaže FIRST LEGO League (FLL) v nemeckom Aachene, kde sa stretlo 26 tímov zo siedmich krajín. V rámci strednej Európy sa prihlásilo tento rok do súťaže rekordných 982 tímov detí vo veku deväť až 16 rokov.

Najlepšie zo Slovákov, celkovo na 5. mieste, sa umiestnil košický tím TalentumSAP. "Som hrdá, že sme sa aj v tomto ročníku stali najlepším slovenským tímom a dokázali sme držať krok s vynikajúcimi nemeckými a švajčiarskymi konštruktérmi LEGO robotov. Veľmi milo nás prekvapilo prvé miesto v kategórii Robot Design a to, že v poslednom behu robota sme dokázali pokoriť slovenský rekord," uviedla mentorka tímu, Angelika Haneszová. V kategórii Prezentácia výskumného projektu obsadili s projektom na detekciu prasklín v plastových rúrach druhú priečku. 

Miesto, priestory i samotnú organizáciu vyzdvihol aj Rastislav Rehák, tréner tímu IT-PRO-BESST. „V sobotu sme súťažili v kategórií Live-Challenge kde sme sa úspešne popasovali s dvomi z troch úloh. Nedeľa patrila už tradične kategóriám 'Teamwork', 'Research Project', 'Robot Design' a 'Robot Game'. Všetky kategórie sme absolvovali s radosťou napriek tomu, že nie všetko nám vyšlo podľa predstáv. Napriek tomu si celý tím užíval každú chvíľu. Je to úžasný zážitok. Žiaci bojovali, snažili sa a bolo vidieť, že čas strávený prípravou na súťaž nebol zbytočný. Teší nás ocenenie v podobe návrhu na cenu poroty pre Robot Design ako aj 9. miesto v celkovom poradí. Celému tímu patrí môj obdiv a úcta za to, čo všetko pre to spravili a ako sa s tým popasovali. Gratulujeme aj ďalším slovenským tímom a teší nás, že sme mohli prísť a zúčastniť sa tejto krásnej súťaže.“

Na 23. mieste celkovo skončil bratislavský tím RDS Team. Jedna z mentoriek tímu, Simona Jiskrová spolu s deťmi v prvotnej reakcii netajili čiastočné sklamanie. Po príchode domov sa však vyjadrila, že sú vďační, že sa mohli zúčastniť podujatia na takejto vysokej úrovni. „Nemecká precíznosť sa prejavila, všetko bolo perfektne zorganizované a načasované, atmosféra skvelá. My sme mali to šťastie, že sme v prípravnej miestnosti boli s víťazmi, takže naše deti mali možnosť vidieť ich robota aj o čosi dlhšie a lepšie. Keď trénovali, mohli sme nakuknúť aj pod "kapotu",  čomu sa tešili hlavne naši konštruktéri. Prezentácie 3 TOP projektov sa nám veľmi páčili, ich prevedenie bolo veľmi inšpiratívne a profesionálne, no všímali sme si aj ostatné tipy na naše zlepšenie a vlastne sme sa po celý čas učili.
Bohužiaľ naše umiestnenie nebolo podľa našich predstáv, ale aspoň vieme, že sa máme ešte kam posúvať a pracovať na sebe.  
Náš tím si pripravil aj stánok s prezentáciou Slovenska s názvom: "Spájame nespojiteľné: FLL and Easter", kde sme všetkým, ktorí nás navštívili, prezentovali slovenské veľkonočné tradície. Vystavovali sme originály ručne maľovaných vajíčok aj s popisom všetkých techník, učili sme záujemcov pliesť tradičný slovenský korbáč z vŕbových prútikov a pre mlsné jazýčky sme mali pripravenú aj malú súťaž o čokoládové vajíčka. 
Každá nová skúsenosť človeka vždy iba obohatí a tak ešte raz ďakujeme za túto možnosť a všetkým tímom prajeme do nového ročníka veľa skvelých nápadov a čistého detského nadšenia.“

Tím TalentumSAP prijal ponuku na FLL Estonian Open International v estónskom Talline, ktorý bude v dňoch 6.-8. júna 2018.

Účasť na FLL World Festival do Detroitu v štáte Michigan, USA, prenechal nášmu druhému tímu, IT-PRO-BESST, ktorý sa podujatia zúčastní 25.-28. apríla 2018.

Tréneri vyzdvihli dlhodobú prácu svojich zverencov, ich odhodlanie a aktívny prístup. Poďakovali aj zástupcom občianskeho združenia FLL Slovensko za finančnú i mediálnu podporu. Tá je možná vďaka podpore spoločností:
Hlavných partnerov – Anasoft, Profesia, SAP Slovensko a Nadácii ESET,
Partnerom – Eduxe Slovensko a Localization Guru.

Prejsť do galérie

 

 

Späť na novinky