Slovenské tímy predviedli na semifinále svoje roboty, v Poľsku sa „nestratili"

14.02.2018

Semifinálový turnaj FIRST LEGO League (FLL) krajín V4 (Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko), ktorý sa uskutočnil cez víkend 10.-11.2.2018 v poľskom meste Łódź, bol radostnou prehliadkou vynikajúcich tímov, ktoré príprave na súťaž venovali stovky hodín.

Nielen že si tým vyslúžili účasť na turnaji nabitom skvelými robotmi, šikovnými a zaujímavými ľuďmi, ale urobili niečo aj pre seba - zdokonalili sa vo svojich technických, výskumných, prezentačných i tímových zručnostiach a naučili sa cieľavedome dlhodobo pracovať na spoločnom výsledku.

Z 27 tímov postupovalo do finále 6 tímov. O tom, že sa v spleti mládeže 10 tímov zo Slovenska nestratilo, svedčia aj vynikajúce výsledky: 3 postupujúce tímy do finále.

  • TalentumSAP: 1. miesto celkovo, 2. miesto v Robot Game (345 bodov), 2. miesto v Robot Design, 2. miesto v Tímovej práci
  • RDS Team: 3. miesto celkovo, 1. miesto v Robot Design, 3. miesto v Robot Game (345 bodov)
  • IT-PRO-BESST: 5. miesto celkovo, 320 bodov v Robot Game

Legolas: Cena poroty, 11. miesto celkovo
Pekné výsledky predviedli a cenné skúsenosti zbierali aj tímy
M-TEAM (15. miesto)
Primaškolák a Power Craft (18. miesto)
SSOSTA Rangers Team (21. miesto)
FBRD-1 (22. miesto)
gymmy (25. miesto)

„Z roka na rok má súťaž vyššiu úroveň, tímy na medzinárodnom podujatí sú veľmi dobre pripravené, konštrukcie robotických modelov sú stále dokonalejšie a výskumné projekty sú premyslené a originálne prezentované. V Robot Game náš robot síce neurobil všetko, na čo je skonštruovaný, ale aj tak to bolo lepšie ako na regionálnom kole a dostali sme sa až do finálového kola. Hodnotenie nášho výskumného projektu bolo tiež veľmi dobré, deti sa tešili na otázky odbornej poroty, mali pocit, že sa porota vyzná aj v technických záležitostiach a so zanietením prezentovali svoje riešenie. Radi sme sa stretli aj s tímami, s ktorými sa už poznáme.

Hlavným cieľom FLL je umožniť deťom vymyslieť niečo originálne, tešiť sa zo svojej práce a mať radosť zo spolupráce – a to sa nám všetkým podarilo“, vyjadrila sa trénerka a mentorka tímu TalentumSAP, Angelika Haneszová po desať hodinovej ceste domov. Trochu ľutovali, že nemohli zostať dlhšie a spoznať lepšie mesto Łódź, ale cesta bola krásna, videli zasnežené poľské Tatry a ochutnali aj orientálnu poľskú kuchyňu. No a teraz sa už tešia na finálové kolo.

"Je to úžasné! Takýto úspech sa nám naozaj ani neprisnil!", vravia s úsmevom tréneri a mentori RDS Teamu, Pavol Viskup a Simona Jiskrová. „Všetci sme nesmierne šťastní! Náš tím sa FLL zúčastnil už štvrtýkrát a druhýkrát sme postúpili do semifinále, takže sme mali prehľad o vskutku silnej konkurencii, o to viac nás výsledok utvrdil, že oduševnenie a zanietená práca našich detí postupujú tým správnym smerom. No pre nás sú dôležité hlavne radosť a zmysluplné využitie voľného času našich detí, na čo FLL dáva ideálnu príležitosť. Veď čo je krajšie ako keď sa deti tešia, napr. aj z ďalších výziev, keď ich zaujímajú veci i problémy naokolo, snažia sa hľadať nové riešenia, naučia sa prostredníctvom hry orientovať v zložitom svete a tak sa snažiť urobiť ho lepším. Všetkým organizátorom naozaj zo srdca ďakujeme, tímom gratulujeme a tešíme sa na nové milé stretnutia“, dodali.

„V prvom rade by sme sa poďakovali poľským organizátorom za pripravenie úžasného turnaja. Bolo veľa zábavy a užili sme si každý jeden moment na súťaži. V takýto výsledok sme ani nedúfali, o to viac nás úprimne teší, že naša enormná snaha a neskutočné množstvo hodín strávených robotikou aj projektom priniesli výsledok v podobe postupu. Rovnako nás teší úspech aj našich krajanov a touto cestou gratulujeme k zaslúženým výsledkom a úspechom tímom TalentumSAP a RDS Team. Vidíme sa v Nemecku :-)“, povedal tréner a mentor tímu IT-PRO-BESST, Rastislav Rehák.

Nakoniec sa do finále kvalifikovalo 8 tímov (TalentumSAP / SK, R.U.R. - team / CZ, SAPpers / HU, PowerControl / PL, RDS Team / SK, HobbyRobot / CZ, IT-PRO-BESST / SK, iKings / PL). Stretnú sa v Aachene, Nemecko, v dňoch 17.-18. marca 2018 s ďalšími 18 tímami, ktoré postúpili z ostatných turnajov.
Pokiaľ budú žiaci vylepšovať svoje roboty a prezentácie, tréneri sa opäť popasujú zo zháňaním financií na turnaj. Časť im pomôže vykryť občianske združenie FLL Slovensko vďaka podpore partnerov: ANASOFT,  Profesia, Nadácia ESET a SAP Slovensko. Našim blahoželáme a prajeme veľa zábavy a nových skúseností.

 

 

Späť na novinky