Mladí slovenskí robotici úspešne reprezentovali našu krajinu v USA

 

Mladí slovenskí robotici úspešne reprezentovali našu krajinu v USA.

Do aktuálneho ročníka FIRST® LEGO® League s názvom SUPERPOWEREDSM, ktorý bol venovaný energii budúcnosti sa v troch vekových kategóriách tohto programu zapojilo rekordných 133 tímov detí a mladých ľudí z celého Slovenska. Vyvrcholením sezóny 2022/23 bolo Národné finále a festival FIRST LEGO League s účasťou 6 pozvaných tímov v kategórii Explore a 14 tímov v kategórii Challenge, ktoré sa na finále kvalifikovali z regionálnych turnajov. Celkovým víťazom Národného finále FIRST LEGO League v sezóne 2022/23 sa stal bratislavský tím Hexadron, druhé miesto v celkovom hodnotení patrí mladému tímu Legoborci z Oravy, ktorých domovom je obec Lokca. Oba tímy svojim umiestnením získali možnosť reprezentovať Slovenskú republiku na medzinárodných podujatiach v USA.

Tím Hexadron sa od 19. do 22. apríla 2023 zúčastnil podujatia FIRST Championship 2022/23 v Houstone v štáte Texas, ktoré je svetovým finále nielen pre FIRST LEGO League, ale aj pre súťaže FIRST Robotics Competition a FIRST Tech Challenge. Úvodný deň podujatia bol venovaný vzájomnému spoznávaniu sa viac ako stovky zúčastnených tímov a zdieľaniu ich nápadov. Počas druhého dňa tímy pred porotcami prezentovali svoje inovačné projekty, ako aj návrh, konštrukciu i programovanie svojich robotov. Inovačný projekt tímu Hexadron s názvom Energized Sink oslovil porotcov svojou vyspelosťou. V disciplíne Robot Game sa podarilo slovenskému tímu v troch kolách získať 380 bodov, čo im v silnej konkurencii prinieslo veľmi pekné 25. miesto. Koniec podujatia sa niesol v znamení špeciálnej disciplíny Encore, v ktorej majú náhodne vytvorené aliancie tímov jednu hodinu na zvládnutie novej výzvy so svojimi robotmi. Tím Hexadron vytvoril alianciu s tímom Electric Eagle Eyes z New Yorku, USA a spoločne sa im podarilo prebojovať do druhého kola. Ako je už tradíciou, aj tento rok mohli byť zúčastnené tímy počas slávnostného odovzdávania cien svedkami odhalenia témy a hracej plochy pre nadchádzajúcu sezónu venovanú STEM v umení, ktorá bude mať názov MASTERPIECESM. Po skončení súťaže si členovia tímu nemohli nechať ujsť možnosť na vlastné oči vidieť raketu Saturn V vystavenú v NASA Space Center v Houstone.

 

Tím Legoborci z Oravy sa od 12. do 14. mája 2023 spolu s ďalšími 75 tímami z celého sveta zúčastnil turnaja Western Edge FIRST LEGO League Open 2022/23 v Long Beach v Kalifornii, USA. Legoborci reprezentovali Slovensko nielen svojimi výkonmi v jednotlivých kategóriách, ale aj krásnymi krojmi z rodného kraja. Medzinárodnej porote predviedli svoj inovačný projekt zariadenia na čistenie solárnych panelov od snehu a prezentovali konštrukciu i programovanie svojho robota. Aj napriek tomu, že sa im v Robot Game nedarilo podľa ich očakávaní, obsadili v tejto disciplíne celkové pekné 20. miesto. Skvelý úspech Legoborci zaznamenali v špeciálnej súťaži On the spot, v ktorej získali (v aliancii s tímami z Kalifornie a Illinois) prvé miesto. V tejto náročnej súťaži majú tímy na úpravu a naprogramovanie svojich robotov na plnenie úplne nových misií na dovtedy neznámom stole iba niekoľko hodín (od 14:00 do 9:00 nasledujúceho dňa). Vďaka flexibilite a schopnosti tímovej práce členov aliancie sa tri roboty Legoborcov a ich amerických partnerov s dvomi kolami súťaže popasovali najlepšie spomedzi všetkých zúčastnených. Zaslúžený oddych po turnaji strávili členovia tímu prechádzkami po Los Angeles a samozrejme nevynechali ani návštevu filmových štúdií.

 

Obom tímom ďakujeme za úspešnú reprezentáciu Slovenska a gratulujeme k dosiahnutým výsledkom. Tešíme sa na ďalšiu sezónu.

Program FIRST LEGO League v Slovenskej republike zastrešuje neziskové občianske združenie FLL Slovensko o.z.. Realizácia aktivít programu je možná aj vďaka spolupráci s hlavnými partnermi Anasoft, Nadácia ESET, Slovak Parcel Service, program bol podporený Nadačným fondom Slovenská elektrizačná prenosová sústava v Nadácii Pontis, hlavným partnerom sezóny SUPERPOWEREDSM je ZSE, hlavným partnerom Národného finále a festivalu je Slovenská sporiteľňa.

Hlavní partneri programu v Slovenskej republike

Partner Národného finále a festivalu

Partneri - distribútori LEGO Education

Ďalší partneri programu v Slovenskej republike