Lego robota Berthu stavali víťazi regionálneho kola FIRST LEGO League 2 mesiace

20.12.2017

Lego je jedna z najobľúbenejších hračiek nie len detí, ale aj dospelých. Keď sa však k legu pridajú drôty, akumulátory a spínače, hra s ním dostáva úplne nový – robotický rozmer. A práve roboty z lega sú podstatou medzinárodnej súťaže pre deti a mládež FIRST LEGO League, ktorá sa na Slovensku organizuje od roku 2008. Základom FLL je robotická súťaž počas ktorej deti riešia “zapeklité misie” použitím robota, ktorého samé navrhli, postavili a naprogramovali. Súťaž tak simuluje reálny svet: deti pracujú ako tím každý rok na nových úlohách, s použitím obmedzených zdrojov a časovým limitom.

Vzdelávanie hrou pre deti aj dospelých

Jeden z prvých regionálnych turnajov sa konal v piatok 1.12. v Žiline, kde z pomedzi 11 tímov zvíťazil tím Fire Breathing Rubber Duckies (FBRD-1) z Informačného centra mladých, n.o., v Martine, ktorý postupuje na semifinálový turnaj do poľského mesta Lodž.

Ako súťaž vníma pán tréner?

Ing. Jozef Ristvej je stredoškolský učiteľ ekonomiky a informatiky na gymnáziu. K vedeniu tímu na súťaži FLL ho viedol najmä záujem o techniku. S deťmi v technických záujmových krúžkoch pracuje dlhoročne, pričom možnosť pracovať aj s robotickými stavebnicami v Súkromnom CVČ na Gymnáziu v Martine vníma ako veľmi zaujímavú prácu. Obzvlášť s deťmi, ktoré majú o túto prácu záujem.

Od koľkých rokov dieťaťa je vhodné začať s FLL?
Myslím si, že spodná hranica 9 rokov je OK, vhodné by ale bolo posunúť hornú hranicu na 18 rokov a vytvoriť dve vekové kategórie, napr. 9-14 a 15-18.

Koľko trvalo zostrojiť a naprogramovať víťazného robota?
Zostrojiť a odladiť asi dva mesiace

Na ktorú jeho funkčnosť ste najviac hrdí?
Univerzálnosť jeho konštrukcie

Ako pracujú deti v tímoch? Rozdeľujú si úlohy samy? Delia sa zvyčajne na konštruktérov a programátorov alebo všetci riešia všetko?
V súťaži FLL, keďže tu pracujú relatívne veľké tímy, až 10 členné, sa musia deti deliť na konštruktérov, programátorov a tých, čo pripravovali aktivity projektu, do ktorých sa ale zapájali všetci.

Ako prebieha bežný tréning? Do akej miery vstupuje tréner do výslednej konštrukcie a funkčnosti robota?
Stretávame sa 1 x za týždeň, ale posledný týždeň pred súťažou už každý deň, aj keď nie všetci. V našom tíme FBRD je konštrukcia a programovanie robota vyslovene záležitosť štyroch členov tímu, tréner vystupuje ako coach – t.j. motivuje a konzultuje riešenia jednotlivých úloh s členmi tímu. Tréner skôr zháňa peniaze, aby sa tím mohol vôbec stretávať a pracovať.

Mladí robotici chcú v budúcnosti pomáhať

Víťazný tím Fire Breathing Rubber Duckies (FBRD-1) z Informačného centra mladých, n.o., v Martine zložení: Michaela Mrníková III.D, Tereza Rafajová II.DTomáš Štefanov II.BMichal Miškolci II.AVanessa Piatrová I.B, Marek Červeň I.B,  Matúš Uhlár I.AAndrej Benko I.D a dvaja žiaci zo ZŠ A. Dubčeka v silnej konkurencii 11 tímov obstál najlepšie.

Koľko trvalo zostrojiť a naprogramovať víťazného robota?
Robota sme zostrojili asi za dva týždne, ale tak 2 mesiace nám trvalo, kým sme vylepšili jeho jednotlivé funkčnosti a nadstavby.

Na ktorú jeho funkčnosť ste najviac hrdí ?
Na jeho univerzálnosť.

“Na telo robota sa dajú jednoducho priložením pripojiť rôzne, aj veľmi zložité nástavce, čiže robot je univerzálnym základom pre rôzne funkcionality, ktorými môže vyriešiť každú úlohu na dráhe FLL pri jednoduchej zmene programu a nadstavca.

Konkurenčný robot z Martinského tímu Gymlet je podobnej konštrukcie, ale je trochu menší, je pravda, že nemá toľko funkcií ako ten náš, ale pre túto súťaž to postačovalo, mali sme veľmi podobné výsledky,” dodáva Jozef Ristvej.

Čo ťa na FLL najviac baví?
Práca v kolektíve, sme veľmi dobrá partia.

Akého robota by si niekedy v budúcnosti chcel naprogramovať? Čo bude vedieť?
Takého, ktorý bude pomáhať ľuďom, napr. chorým, …

Ma váš víťazný robot meno? Ak áno, aké?
Má, voláme ho „Bertha“, je to riadny člen nášho tímu.

Ktorý robot z iných tímov sa ti najviac páčil a prečo?
Robot tímu z Gymnázia Letricha z Martina, bol veľmi zaujímavo skonštruovaný, čo nás inšpirovalo prestavať nášho robota do budúcej súťaže.

ĎAKUJEME VÍŤAZNÉMU TÍMU FIRE BREATHING RUBBER DUCKIES (FBRD-1)  ZA ROZHOVOR, EŠTE RAZ GRATULUJEME K VÝHRE A DRŽÍME PALCE NA SEMIFINÁLOVOM TURNAJI V LODŽI.

 

 

Prevzaté z robime.it  

 

Späť na novinky