Finále očami trénerov a detí

29.04.2019

Tri slovenské tímy obstáli v silnej konkurencii tímov zo Strednej Európy v rámci robotickej súťaže FIRST LEGO League (“FLL”). Na finálovom podujatí FLL Final Central Europe 2019, ktoré sa konalo v rakúskom meste Bregenz v dňoch 29. až 30. marca 2019, sa umiestnili v nasledujúcom poradí:

- 10. miesto: RDS Team (Bratislava)
- 14. miesto: TalentumSAP (Košice)
- 22. miesto: Hexadron (Bratislava)

Trošku sme ich vyspovedali, aby nám opísali svoje dojmy z finále, čo hovoria na priebeh a výsledky, čo si z turnaja odnášajú...

Najlepšie sa umiestnil RDS Team z Bratislavy a jeden z trénerov, Pavol Viskup, uviedol, že umiestnenie bolo nad ich očakávania a je to ich doposiaľ najväčší úspech a sú na svoj tím hrdí. Do prípravy venovali veľa voľného času a najviac ich potešil fakt, že z 27 tímov boli jedným z dvoch, ktorým sa podarilo vyriešiť všetky 3 úlohy v Live Challenge. „Bohužiaľ si deti neužili ocenenie na pódiu, pretože v tejto kategórii vyhlasovali iba prvé miesto a to obsadil tím zo Švajčiarska“, dodal. Ako zistil ich najmladší člen tímu, Richard, od víťazstva ich delili 2 minúty, o ktoré bol švajčiarsky tím rýchlejší pri plnení úloh. 
„Atmosféra bola veľmi príjemná, prostredie bolo fantastické, priamo pri Bodamskom jazere, takže medzi súťažami sme sa mohli ísť „vyslniť“ priamo k jazeru – do hľadiska unikátneho divadla na jazere, ktorým je Bregenz svetoznámy“ povedala ďalšia trénerka tímu, Simona Jiskrová. „Všetci sme vďační za možnosť opäť zažiť ten úžasný pocit z radosti a zábavy a zdieľať to nadšenie s ostatnými tímami“, dodala. To že ich výkon v Robot Game nebol najlepší, potvrdzuje známe „že doma na testovacích stoloch ide všetko lepšie“ :-) 
„Bohužiaľ sa nám nepodarilo prelomiť nami očakávanú métu 300 bodov, asi k tomu dopomohol aj malý stres a sťažené podmienky pri súťažných stoloch, nakoľko organizátor nepovolil príručné pomocné stolíky na nástavce a tak sme museli mať všetko položené na zemi. To bolo asi najväčšie negatívum celej disciplíny“, zhodli sa obaja tréneri.

Ďalším úspešným slovenským tímom je TalentumSAP z Košíc, ktorý vedie trénerka a mentorka, Angelika Haneszová
„V krásnej budove Festspielhausu na brehu Bodamského jazera, kde sa obvykle konajú umelecké predstavenia, vyžarovala atmosféra plná nadšenia počas celej súťaže. Tému INTO ORBIT uviedli aj moderátori podujatia, ktorí na začiatku otváracieho ceremoniálu zlietli z výšok v skafandroch na pódium a vypočuli sme si aj autentickú prednášku cvičiteľky astronautov z Európskej vesmírnej agentúry. Členom poroty bol aj bývalý maďarský kozmonaut Farkas Bertalan. Vďaka celkovému umiestneniu sme postúpili na FLL Open International v Tureckom meste Izmir 22-25. mája. 
TalentumSAP sa presadil predovšetkým svojim výskumným projektom “CUL” na dezinfekciu odevu vo vesmíre a v kategórii Research získal hodnotné druhé miesto. „Dostali sme príležitosť prezentovať náš projekt pred súťažiacimi na veľkom pódiu, čo mohli sledovať aj rodičia a priatelia cez livestream. Teší nás aj pozvanie od amerických organizátorov FIRST LEGO League na Global Innovation Award do Kalifornie, kedy bude začiatkom júla súťažiť so svojím projektom vybraných 20 najlepších tímov z celého sveta. Ďakujeme organizátorom aj odbornej porote za vynikajúco zorganizované podujatie, bol to pre nás nezabudnuteľný zážitok,“ dodala trénerka.

Na finále reprezentoval Slovensko a seba aj ďalší tím z Bratislavy – Hexadron – ktorý do Bregenzu postúpil po víťazstve na regionálnom turnaji v Petržalke a 4. mieste na Slovensko-Českom semifinále. 
„Súťaž bola dobre zorganizovaná a na rozdiel od predchádzajúcich kôl bola dvojdňová. Prekvapením bola disciplína Live Challenge, o ktorej sme veľa nevedeli. Príjemným spestrením boli prednášky, sprievodný program a veľa odborníkov.                    V jednotlivých disciplínach sme podľa poroty odviedli dobrú prácu, s výnimkou disciplíny Robot Game, kde náš robot nesplnil naše očakávania. Výsledné 22. miesto je odrazom našich schopností, ale najmä nám ukázalo v ktorých oblastiach potrebujeme zlepšiť. Sme nadšení z našej finálovej účasti, pretože sme mali možnosť vidieť špičkové európske tímy a veríme, že tieto skúsenosti nám pomôžu v budúcom ročníku FLL, ktorého sa radi zúčastníme,“ zhrnul za tím jeho „team leader“, Peter Siebert.

Všetkým účastníkom turnajov FLL blahoželáme, víťazmi sú už len tým, že na sebe pracujú.

Tímom RSD Team a TalentumSAP prajeme na FLL Open International Turkey (22.-25. mája 2019) dobré umiestnenie medzi najlepšími, získanie nových skúseností a nadviazanie nových priateľstiev.

 

Fotogaléria

 

 

Späť na novinky