Dôkaz, že mladosť nebráni inovovať svet

25.02.2020

City Sharper – tak sa volá téma dvadsiateho prvého ročníka medzinárodnej vedecko-technickej súťaže FIRST LEGO League. Študenti majú za úlohu zlepšiť svojimi nápadmi, ktoré musia aj zrealizovať, svet okolo nich, a tak prispieť k lepšiemu prostrediu v ich meste alebo komunite. 

Druhú februárovú sobotu otvorila Žilinská univerzita, Fakulta riadenia a informatiky svoje brány mladým súťažiacim od veku 10 do 16 rokov, ktorí prišli bojovať o postup zo Slovensko-Českého semifinále do stredoeurópskeho kola v Offenburgu  v súťaži FRIST LEGO League. Z regiónov naprieč celým Slovenskom prišlo bojovať o tento postup až 16 tímov, avšak ďalej sa dostali len 4 najlepšie: dva české a dva slovenské tímy. Prečítajte si ako začínali naše slovenské tímy a čo všetko im účasť v súťaži FIRST LEGO League priniesla. 

Bratislavský tím Hexadron, ktorého vznik sa datuje v roku 2013, si svojím tohtoročným výkonom zabezpečil celkové druhé miesto a ich výskumný projekt vyhral prvé miesto. Ten vychádzal z predpokladu, že väčšie množstvo kolobežiek na uliciach môže spôsobiť väčšie nebezpečenstvo pre chodcov a iných okoloidúcich. Rozhodli sa preto použiť laserové lúče, ktoré by zasvietili až pred chodcov viacero svetelných bodov signalizujúcich smer jazdy kolobežky. Chodci by vďaka nim včas postrehli, že sa zozadu blíži rýchlejší kolobežkár, cyklista či dokonca korčuliar. Tak sa jednoducho predíde situácii, kde by chodec vošiel kolobežkárovi priamo do cesty. 

  

Za najväčší prínos pre tím považujú to, že sa naučili mnoho nových vecí, ako je programovanie, tvorba samotného výskumného projektu a aj tlač na 3D tlačiarni. Posilnili si aj svoje soft skills, keďže sa naučili ako správne navzájom komunikovať a spolupracovať v tíme. Práve učenie pokladajú za jednu z najväčších výziev, ktorú sa im ale už minulý rok podarilo prekonať, keď postúpili do stredoeurópskeho finále v Bregenzi. Na otázku, aký osobný prínos má pre nich táto súťaž, odpovedali veľmi jasne: „Určite to je schopnosť vyrovnať sa s problémami, stihnúť termín, ako aj práca v tíme. Všetko sú to zručnosti, ktoré je veľmi dôležité trénovať, najlepšie formou súťaže.“ Nie len ich rodina a kamaráti oceňujú ich snahu. Ako sa sami vyjadrili, že aj napriek tomu, že nie sú školský tím, ich výsledky sú oceňované aj na školskej pôde. 

 

Tím GYMLET Robots je skupina nadšencov vedy, techniky a najmä robotiky v Gymnáziu Jozefa Lettricha v Martine. Tento rok sa spolu s českým tímom R.U.R. umiestnil na treťom mieste, čím si zabezpečil postup do stredoeurópskeho finále v Offenburgu, ktoré sami nazvali splneným snom. Ich výskumný projekt získal druhé miesto: jeho podstatou bola revitalizácia kedysi frekventovaného parku Klementa Gottwalda neďaleko stanice Vrútky, ktorý mal vďaka svojej polohe obrovský potenciál. Ich cieľom bolo zatraktívniť park širokej verejnosti a vytvoriť z neho miesto, ktoré by pre svoju činnosť využívali inštitúcie pracujúce s deťmi a mládežou. Základom všetkého sa stali farby. Na pomoc im prišiel samotný primátor, členovia martinského skautského zboru, ale aj rómska komunita, ktorá býva neďaleko. Neskôr, spolu so základnou umeleckou školou Frica Kafendu, usporiadali v parku zimnú výstavu žiakov tejto školy. 

 

Tím vznikol pred piatimi rokmi z počítačového krúžku. Pre niektorých členov je tento rok posledným a namiesto nich nastupuje nová, mladšia generácia, skladajúca sa zo žiakov primy a sekundy ich školy.  Za najväčší prínos považujú inklúziu - vzájomný rešpekt a komunikácia spolu s akceptovaním rozdielov. Tohtoročnú tému považovali za výzvu, keďže chceli zrealizovať niečo, čo by reálne pomohlo ich komunite. Podarilo sa im uspieť a mnoho ľudí, ktorí ich dovtedy nepoznali a boli náhodnými okoloidúcimi, ocenili ich prácu, čo vidia ako veľkú motiváciu do ďalších rokov.  

Na otázku, aký zmysel má pre nich táto súťaž, odpovedajú, že je to najlepšia súťaž akú poznajú pretože „sa môžu spojiť rôzni ľudia a vytvoriť neporaziteľný tím. Zaujímavé sú témy projektov a, samozrejme, práca s legom a programovanie. Je to vlastne obrovská hra, užijeme si veľa zábavy, veľa sa naučíme, spoznáme nových zaujímavých ľudí a priateľov. S pribúdajúcimi úspechmi rastie aj obdiv okolia a potom aj naše sebavedomie a motivácia do ďalších ročníkov. Je to kolotoč, z ktorého sa nedá vystúpiť a ak to niekto skúsi, už nechce odísť.  A presne takto sa z našich prvých členov stávajú tréneri, ktorí zase so svojimi nasledovníkmi získavajú ďalšie nové kompetencie do života.“ V minulom ročníku sa im podarilo diskutovať s olympijským trénerom aj lekárom, dokonca si dopisovali s vedcom z NASA.  

 

Súťaž FIRST LEGO League prináša mnoho nových príležitostí: spoznávať nových ľudí, zlepšovať sa vo svojich schopnostiach, zažiť súťaž na vysokej úrovni a zároveň cestovať, zabávať a tešiť sa z toho, že robíme niečo, čo posunie svet okolo nás opäť o krok vpred. Lebo ako povedal Peter Marhsall:„Malé činy, ktoré človek uskutoční sú lepšie, ako veľké, ktoré len plánuje.“ 

 

 

 

 

 

Späť na novinky