Do vesmíru „pocestuje“ rekordný počet detí

02.01.2019

Do slovenských regionálnych turnajov medzinárodnej súťaže FIRST LEGO League 2018/2019 sa prihlásil rekordný počet tímov. 

Na Slovensku bude v aktuálnom ročníku FLL 2018/2019 súťažiť v 98 tímoch spolu 720  detí. Na porovnanie: v Maďarsku a vo Švajčiarsku budú mať po 72 tímov, v Poľsku, ktoré má sedemnásobne viac obyvateľov, sa prihlásilo 48 tímov, v Česku súťaží 33 tímov detí.  V našom regióne má porovnateľný počet 100 tímov Rakúsko, na druhej strane popularita súťaže v Nemecku je veľká a má až 610 prihlásených tímov.

Témou tohto ročníka je INTO ORBITSM - Život a cestovanie vo vesmíre. Žiaci vo veku od 9 do 16 rokov predvedú svoje zručnosti v štyroch kategóriách: 
1. Robot Design,
2. Tímová spolupráca,
3. Prezentácia výskumného projektu,
4. Robot Game (ktorá je divácky najatraktívnejšia).

Deti sa mali tentokrát vo svojich výskumných projektoch zamyslieť nad tým, aké by to bolo žiť na kozmickej lodi, na medzinárodnej vesmírnej stanici, na Mesiaci či inej planéte. Ich úlohou bolo identifikovať telesný alebo sociálny problém, ktorému ľudia čelia počas dlhodobého prieskumu vesmíru v našej slnečnej sústave, a navrhnúť riešenie.

Slovenské regionálne turnaje prebiehajú od 7. decembra 2018 v Banskej Bystrici do 15. januára 2019 v Žiari nad Hronom, kedy budeme poznať aj posledného postupujúceho do semifinále.
Novinkou tohto ročníka je pripravovaný turnaj FLL Semifinále Slovensko & Česko. 9. februára 2019, na ktorom sa v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave stretne 13 tímov zo Slovenska a 5 tímov z Čiech.

 „V celej histórii FLL sa po prvýkrát stretnú na spoločnom turnaji iba tímy zo Slovenska a Českej republiky. Deje sa tak najmä preto, že sa nám darí každoročne zvyšovať počet tímov a regionálnych turnajov v obchod krajinách.“ povedala Katarína Melišová, projektová manažérka. „Napriek tomu, že sa stretnú tímy z krajín, ktoré „si rozumejú“, prebehne aj tento turnaj v anglickom jazyku, aby boli zachované pravidlá a tímy postupujúce na finále boli pripravené aj po tejto stránke. Srdečne pozývame širokú verejnosť, školy, rodičov s deťmi. Príďte sa pozrieť a zažiť ako sa s Legom dá zabaviť i učiť zároveň,“ dodala.

Účasť na semifinálovom turnaji je pre žiakov i pre ich trénerov zážitkom a aj istou odmenou za hodiny venované príprave.

Zo Semifinále postúpia 4 tímy na FLL Finále Strednej Európy 2019, ktoré sa odohrá v rakúskom meste Bregenz v dňoch 29. až 30. marca 2019.

 

Späť na novinky