Brazílsky úspech tímu študentov zo Slovenska

 

Brazílsky úspech tímu študentov zo Slovenska.

Na svetový festival FIRST® LEGO® LEAGUE INTERNATIONAL SESI OPEN BRAZIL 2022 postúpil tím Hexadron v zložení Hana Siebertová, Dominik Bezák, Jakub Klabník, Matej Klabník a Peter Siebert  po víťazstve v Národnom finále, ktoré sa uskutočnilo 28.5.2022 v priestoroch Slovenskej sporiteľne v Bratislave.  Svetového kola sa zúčastnilo 90 tímov z piatich kontinentov a 38 krajín sveta. Uskutočnilo sa v Brazílii, v meste Rio de Janeiro od 5. do 7. augusta 2022. Samotná súťaž bola v priestoroch Pier Mauá, ktoré bolo aj dejiskom Letných Olympijských Hier v Riu 2016.  

Tím Hexadron sa súťaže FLL zúčastňuje už 9 rokov. Postupne sa zdokonalili natoľko, že dlhodobo patria k slovenskej špičke. Posledné 3 roky sú najlepším tímom v rámci Slovenska. Na ceste ich sprevádzali tréneri a mentori Marcel Klabník, Dušan Bezák a Matej Siebert.

Prvý deň mali za úlohu pripraviť tímový prezentačný stánok tzv. “Pit Area”, kde mal každý tím svoje zázemie, ale zároveň ukazoval aj svoju prácu iným tímom. Zároveň aj dostali priestor na otestovanie a kalibráciu lego robota po dlhej ceste.  Na testovacích stoloch sa ukázalo, že robot vedel spoľahlivo fungovať aj na opačnej strane planéty.

Druhý deň na stretnutí s porotou dostali 30 minút na to, aby odprezentovali odbornej porote to, na čom pracovali takmer rok. Ukázali im inovačný projekt - BOXBAG, dizajn robota ako aj spoluprácu v tíme. Ďalej prebehla časť Robot Game. V treťom a záverečnom zápase na tomto turnaji a zároveň aj tejto sezóny získal ich robot 660 bodov. To im zabezpečilo fantastické siedme miesto na tomto svetovom turnaji. Zároveň sa stali prvým nebrazílskym tímom v kategórii Robot Game, čiže porazili aj našich kamarátov a rivalov z Čiech, Nemecka a vlastne celej Európy, Spojených štátov, Japonska, Afriky a Ázie.

Tretí deň prebiehal v priateľskom znamení tzv. Alliance challenge, kde si každý tím náhodne vylosoval svoj partnerský tím. Úlohou bolo splniť rovnaké zadanie Robot game misií, museli ale používať robotov oboch tímov súčasne. Hexadron si vylosoval Brazílsky tím Robobio. Spolu sa dohodli a upravili stratégiu plnenia misií, čo bolo veľmi náročné v krátkych testovacích časoch. Vďaka dômyselnému a jednoduchému programu ale dokázali pohotovo zareagovať a vytvorili jednu z najsilnejších aliancií tohto kola. Postúpili spomedzi 45 aliancií až do semifinále, pričom finále im len veľmi tesne uniklo.

V kategórii súťaže Inovačný projekt tím vymyslel originálne riešenie, ktoré nazvali BOXBAG. Je to inovatívna domáca schránka na balíky. Princípom je, že zásielky sa ukladajú do odolného vreca, ktoré je ako zložené veľmi kompaktné, ale zároveň pojme aj veľké balíky. Cieľom bolo riešiť problém doručovania zásielok kuriérmi, lebo síce je to veľmi pohodlné, zákazník ale často nevie vo vybraný čas zásielku prevziať.

Na demonštráciu technológie v tíme vytvorili funkčný prototyp, ktorý obsahuje čítačku kariet a elektronický zámok. Projekt dotiahli do fázy funkčného prototypu. Na súťaži zaujal odbornú porotu najmä vývoj ich riešenia.

Okrem súťaže si tím z návštevy mesta odniesol aj veľa spomienok. Zažil nádherné výhľady z Cukrovej homole (Pão de Açúcar) a od sochy Krista Spasiteľa (Cristo Redentor). Navštívili slávnu Botanickú záhradu (Jardim Botânico) a schodisko Escadaria Selarón. A čo je najlepšie, aj keď bola v Brazílii zima, kúpali sa a užívali si vlny Atlantiku na plážach Ipanema a Copacabana!

 

Program FIRST LEGO League na Slovensku zastrešuje neziskové občianske združenie FLL Slovensko o.z. Realizácia aktivít programu je možná aj vďaka spolupráci s hlavnými partnermi: Anasoft, Nadácia ESET, Slovak Parcel Service.

Hlavní partneri programu v Slovenskej republike

Partner Národného finále a festivalu

Partneri - distribútori LEGO Education

Ďalší partneri programu v Slovenskej republike