Otázky a odpovede

Na tejto stránke budeme postupne uverejňovať otázky a odpovede  k zadaniam tohtoročných úloh FLL. Je to priamy preklad anglickej verzie, ktorú uverejňuje Hands on Technology na svojich stránkach
FLL 2018/19 - Questions & Answers
Túto stránku sledujte priebežne, pretože má vyššiu prioritu ako pravidlá, ktoré boli publikované na začiatku augusta. Môžete tu nájsť užitočné rady a vysvetlenia jednotlivých bodov v pravidlách, preto je dôležité, aby ste o tejto stránke mali prehľad.


VŠEOBECNÉ

Chýbajúce súčiastky
10.8.2018
Otázka: Čo máme urobiť ak nám chýbajú v Challenge sete súčiastky?
Odpoveď:
Chýbajúce súčiastky môžete zadarmo objednať na stránke LEGO: https://www.lego.com/cs-cz/service/replacementparts/order

Pre účely objednania náhradnej súčiasky budete potrebovať číslo setu - toto nájdete v ľavom hornom rohu nálepky nachádzajúcej sa na sáčiku z vášho Challenge setu.


VÝSKUMNÝ PROJEKT

Doplnenie projektu INTO ORBIT
29.8.2018
V predchádzajúcich sezónach výskumný projekt väčšinou vyžadoval, aby tím navrhol "inovatívne riešenie, ktoré bude hodnotné pre spoločnosť". Pre sezónu INTO ORBIT je problém celkom jedinečný - musíte "identifikovať fyzický alebo sociálny problém týkajúci sa ľudí vystavených dlhodobému pobytu vo vesmíre, v Slnečnej sústave, a navrhnúť riešenie". Aby sme sa vyhli pochybnostiam, tak sme z požiadaviek odstránili frázu "hodnota pre spoločnosť" .
Iba aby bolo jasné, že sa máte sústrediť na hľadanie riešenia, ktoré pomôže ľuďom, ktorých sa ten problém týka. A ak to pomôže aj ľuďom na Zemi, tak to bude úplne skvelé! Nič menej to nie je požiadavka.
Taktiež nezabudnite získať názor na vaše riešenie od ľudí z odboru. Je úplne v poriadku ak sa vám nepodarí získať názor profesionálov pracujúcich vo výskume vesmíru. Stačí aby ste ho odprezentovali ktorémukoľvek profesionálovi, s ktorým ste na projekte pracovali.


PRAVIDLÁ

 


HRACIA PLOCHA A MISIE

Doplnenie M03 a M05
28.8.2018
Vzorky z prieskumného vrtu môžu byť použité na získanie bodov v misiách M03 a M05 aj keď oska modelu prieskumného vrtu nie je úplne prázdna. To znamená, že ďalšie možné skóre týkajúce sa vzoriek je: 8, 10, 12, 18 a 20.

M02 – Pole solárnych panelov
28.8.2018
Otázka: Je povolené hýbať oboma panelmi?
Odpoveď:
Áno, je to povolené. M02 zahŕňa manipuláciu s dvoma modelmi. Oba tímy môžu priniesť oba solárne panely na požadovanú pozíciuí

Zmeny v M14 – Meteority
17.8.2018
Inštrukcie na stavbu zachytávača meteoritov sú správne. Môžete ignorovať drobné rozdiely v obrázkoch v dokumente popisujúcom jednotlivé misie.

M04 – Prechod cez kráter: vysvetlenie
15.8.2018
V M04 je pre hodnotenie dôležitý text v časti Hodnotenie. Text v časti Misia slúži iba na opis úlohy.
Všetky dôležité časti, ktoré sú pri pohľade zhora nad kráterom musia prekročiť model kráteru pomedzi veže. Toto sa musi udiať v smere od východu na západ a cez plne zhodenú bránu.
Ak je vozidlo transporované cez kráter iným vozidlom, tak aj toto vozidlo musí úplne prejsť cez kráter podľa požiadaviek popísaných v časti Hodnotenie. Tlačenie sa nepovažuje za pevné spojenie.

M15 – Prichytenie prístávacieho modulu
15.8.2018
V tomto videu môžete vidieť ako sa má pristávací modul správne prichytiť na držiak pri príprave modelu.

M03 – výstupky na kocke 2x4
10.8.2018
Otázka: Pri príprave misie M03 - musia výstupky na tehličke 2x4 smerovať hore?
Odpoveď:
Nie, nie je nevyhnutné aby výstupky na tehličke 2x4, ktorá sa dáva do 3D tlačiarne smerovali hore. Môžu smerovať aj dole.

M06 - možné skóre
2.8.2018
Otázka: Je možné skóre pre misiou M06 v pravidlách neúplné?
Odpoveď:
Áno. Možné skóre pre misiu M06 sú: 0, 14, 16, 30, 32, 46.

Zverejnenie úloh
30.5.2018
Otázka: Kedy a ako budú zverejnené misie na výzvu INTO ORBITSM?
Odpoveď:
Misie sa zverejňujú každý rok v auguste. Pre ročník 2018/2019 s výzvou INTO ORBIT budú zverejnené online 1. augusta 2018.