Sezóna 2021/22

Vitajte v CARGO CONNECTSM

Tohtoročná výzva FIRST® LEGO® League Discover sa volá CARGO CONNECT. Tímy sa vďaka hravým aktivitám dozvedia, ako sa prepravuje tovar po celom svete.

Doprava nás posúva vpred - ovplyvňuje svet, premosťuje kultúry a robí nás všetkých navzájom prepojenými.

V sezóne CARGO CONNECTSM účastníci využijú svoju prirodzenú zvedavosť, predstavivosť a schopnosti kritického myslenia na objavovanie sveta dopravy. Ako sa náklad prepravuje, triedi a dostáva na miesto určenia?

Máme silu ísť vpred a vymyslieť nové cesty, ktorými sa bude uberať budúcnosť dopravy. 

Cargo Connect video upútavka.

Cargo Connect intro video.

 

V tejto sezóne budú tímy skúmať a tvoriť nové a zábavné spôsoby ako presúvať tovar a vylepšiť dopravu, ďalej budú vytvárať tímový model a tímový plagát, a napokon sa podelia o to, čo sa naučili. Základné hodnoty FIRST sú základom a podstatou pre fungovanie vášho tímu. Pomôžu vášmu tímu na ich spoločnej ceste. Váš tím je zároveň súčasťou globálnej komunity FIRST LEGO League s viac ako 67 000 tímami vo viac ako 110 rôznych krajinách sveta!

V tomto programe budú deti myslieť a správať sa ako dizajnéri a inžinieri, rozvíjať svoju schopnosť pozorovať, spochybňovať, zhromažďovať informácie a klásť ďalšie otázky. Počas každého stretnutia si vyskúšajú proces inžinierskeho navrhovania. Pre tieto aktivity nie je stanovené žiadne presné poradie, každou časťou môžu tímy prejsť niekoľkokrát, podľa vlastnej potreby. To znamená, že deti budú skúmať tému a deliť sa o svoje nápady, vytvárať riešenia, testovať ich, opakovať, meniť a nakoniec zdieľať s ostatnými to, čo sa naučili.

Pracujte ako tím

V tomto programe deti spolupracujú v štvorčlenných tímoch. Každý tím pracuje so sadou STEAM Park od LEGO Education a súpravou Discover. Budú spolupracovať a komunikovať pri budovaní, učení sa a hraní sa spolu. Deti by mali byť pri každom sedení povzbudzované k tomu, aby spolupracovali so svojimi spoluhráčmi, navzájom sa počúvali, striedali a zdieľali svoje nápady.

Objavuj!

Vitajte v CARGO CONNECT! Objavujte nové spôsoby dopravy. Nabádajte deti, aby navrovali a testovali nové veci. Potom ich veďte k tomu, aby svoje prvé nápady vylepšovali.

 

Tvor a testuj!

Pomôžte deťom navrhnúť a vybudovať nové dopravné prostriedky. Ukážte deťom príklady toho, ako môžu využiť rôzne spôsoby dopravy. Ukážte im spôsoby, ako môžu priebežne testovať a vylepšovať svoje nápady.

 

Zdieľaj!

Pomôžte deťom zaznamenať ich nápady a návrhy do ich Technických zápisníkov. Povzbuďte ich, aby sa s ostatnými podelili o svoju prekážkovú dráhu a o to, čo sa počas tejto cesty naučili. Usporiadajte besiedku; pozvite rodinu a priateľov na toto špeciálne stretnutie tímu. A čo je najdôležitejšie... ZABAVTE SA!

 

Ako používať sprievodcu tímovými stretnutiami

V Sprievodcovi tímovými stretnutiami je načrtnutých 10 stretnutí. Naplánujte si stretnutia tak, aby trvali približne hodinu, rozdelenú na činnosti rôznej dĺžky. Posledným stretnutím je záverečná besiedka, na ktorú možno budete potrebovať viac ako hodinu. Stretnutia je optimálne robiť raz do týždňa, ale môžete ich prispôsobiť podľa situácie a robiť ich častejšie, alebo naopak s väčším časovým rozostupom.

Aké materiály budem potrebovať?

CARGO CONNECTSM technický zápisník

Tímy dostanú sadu technických zápisníkov CARGO CONNECT, ktoré deťom poskytnú priestor na zaznamenávanie ich nápadov a náčrtov pri postupe na svojej ceste. Na každom ďalšie stretnutí je potrebné vyplniť jednu stránku. Dajte každému členovi tímu jeden zošit. Zabezpečte, aby deti používali svoje zošity počas záverečnej besiedky, keď sa rozprávajú s hodnotiteľmi.

CARGO CONNECT Discover Set

Discover set je súčasťou štartovného a je určený pre jeden tím (teda max. 4 deti). Tento set súvisí s témou daného ročníka a teda každý rok (v auguste) pri predstavení nového zadania je predstavený aj nový Discover set. 

Každoročne v septembri začína nová sezóna s novou témou zadania, novými zábavnými úlohami a novou sadou Discover set.

 

 

 

 

LEGO® Education STEAM Park

Každý tím by mal mať prístup k dielom zo súpravy STEAM Park. Všetky tímy použijú sadu STEAM Park na preskúmanie konceptov STEAM a na vytvorenie základu svojho tímového modelu. Počas stretnutí, ako aj počas besiedky sa vyskytnú problémy, ktoré je možné preskúmať a vyriešiť pomocou mnohých farebných a ľahko ovládateľných funkcií súpravy. Sprievodcu STEAM Park Teacher Guide nájdete na webovej stránke LEGO® Education spolu s ďalšími nápadmi a inšpiráciami pre predškolských učiteľov. Stavebnicu LEGO® Education STEAM Park môžu tímy v programe používať aj počas ďalších rokov, nezávisle na meniacich sa ročných zadaniach..

 

Sprievodca pre učiteľov vás zoznámi so sadou, ako aj s učebnými tabuľkami a osmymi ľahko realizovateľnými aktivitami. Ak ste vy alebo vaša trieda v STEAM Parku nováčikom, odporúčame vám pripraviť si nasledujúce tri stretnutia podľa osnov v príručke pre učiteľov:

1. Dieliky stavebnice

2. Vitajte v STEAM Parku

3. Prevody

Sada STEAM Park sa dodáva v kartónovej krabici. Sada STEAM Park sa dá ľahšie uchovať a skladovať v plastovej skladovacej krabici, najmä pri častom používaní. To však závisí od preferencie učiteľa.

Registrácia na súťaž

Registrácia do súťaže FIRST LEGO League Discover je spustená od 26.09.2021 pričom registračný posplatok pre ročník 2021/22 za tím je 40€. Súčaťou registračného poplatku je Discover Set.